W sklepie internetowym Aquaphor:

Dzbanki Amethyst i Time Epoka Lodowcowa tutaj.

W sklepach Auchan, RTV Euro AGD, Stokrotka, Aldik, My Center, Ledi:

Dzbanki Amethyst i Time Epoka Lodowcowa tutaj.

W marketach budowlanych PSB Mrówka:

Dzbanek Time Epoka Lodowcowa tutaj.

Masz pytania?

Napisz do nas lub zadzwoń +48 22 870 24 32
/resources/core/images/logo-top.png

Jak dbają o higienę kosmonauci?

W momencie, kiedy leżący na stole ołówek upadnie na podłogę, zachodzi zjawisko zwane przyciąganiem ziemskim. W kosmosie natomiast ołówek pozostanie zawieszony w powietrzu, ze względu na odległość w jakiej znajduje się Ziemia. Zjawisko to nazywamy nieważkością, zachodzi wtedy, gdy nie występuje przyciąganie ziemskie. W takich warunkach i ludzie poruszają się tak, jakby pływali lub nawet latali w powietrzu.

W przypadku wody jest to bardziej skomplikowane. Woda oraz inne płyny na ogół zachowują się w przestrzeni bardzo swobodnie i nieprzewidywalnie! W naszych domach woda płynie z kranu i spod prysznica: od góry do dołu, ponieważ Ziemia ją przyciąga. W przestrzeni kosmicznej woda porusza się tak jak chce, po całym wnętrzu statku kosmicznego. Poranny prysznic, mycie twarzy czy zębów nie odbywa się tak jak na Ziemi, w kosmosie jest to niemożliwe. Dlatego kosmonauci używają specjalnych sztuczek, aby "oswoić" wodę i szybko się rano umyć.

Jak się myje zęby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK)?

Pasta i szczoteczka do zębów jest taka sama jak na Ziemi. Ale umywalki już na MSK nie ma. Dlatego też, nie ma gdzie wypłukać ust. Ale nawet, gdyby ta umywalka była, to biorąc pod uwagę fakt o stanie nieważkości, przy pozbyciu się z ust resztki pasty, nie spadnie ona na dół, lecz będzie "spacerować" po całym pomieszczeniu. Nie byłoby to miłe spotkanie ani dla Ciebie ani innych kosmonautów.

Z tego powodu niektórzy kosmonauci po prostu połykają pastę do zębów. Jest to najprostszy sposób, ale niezbyt zdrowy. Jeżeli robi się to za często, można się naprawdę rozchorować (pasta do zębów zawiera fluorek - od jego nadmiaru w organizmie na zębach może się pojawić szkodliwy i nieprzyjemny nalot).

Istnieje jeszcze jeden prosty sposób: wystarczy wypluć pastę bezpośrednio w ręcznik, który szybko wchłania wodę czy też pastę do zębów.

Jak się bierze prysznic i myje włosy w przestrzeni kosmicznej?

W rzeczywistości jest tak, że tam w ogóle nie ma prysznica. Można ostrożnie wlać trochę wody do ręki lub na inną część ciała i powoli rozetrzeć. Jest to możliwe, ponieważ woda może się trochę "przykleić" do ręki. Jeśli "rozetrzemy” jednak wodę na ciele, trzeba będzie poruszać się powoli i obserwować, aby woda się nie "odkleiła" i nie odleciała. Poza tym to zajmuje bardzo dużo czasu. Myjąc się w ten sposób rano, można się spóźnić do pracy (tak, dokładnie, kosmonauci również spieszą się do pracy - z jednej części stacji kosmicznej do drugiej).

Aby szybko umyć się w kosmosie, najlepiej jest wziąć ręcznik, zwilżyć go wodą i ciało nasmarować specjalnym mydłem kosmicznym. W ten sposób mamy świeży „prysznic.”

Do mycia włosów można użyć specjalnego szamponu kosmicznego. Nie spłukuje się go wodą, lecz wyciera się ręcznikiem. I już! Włosy są świeże i czyste.

Nawiasem mówiąc zjawisko "przyklejania się" do różnych powierzchni nazywamy napięciem powierzchniowym. Występuje ono również na Ziemi, ale wygląda inaczej. Żeby zobaczyć, na czym polega to zjawisko, można przeprowadzić kilka eksperymentów z wodą i szklanką (poproś do pomocy w eksperymencie kogoś dorosłego).

Jak się obcina paznokcie w kosmosie?

Aby paznokcie nie latały po całej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, należy obcinać je obok specjalnej wentylacji, która przyciąga drobne "śmieci". Wentylację potem należy oczyścić odkurzaczem, żeby się nie zatkał.

Weź udział w kosmicznym konkursie Aquaphor z Epoką Lodowcową!

2 sierpnia 2016
Wszystkie artykuły