W sklepie internetowym Aquaphor:

Dzbanki Amethyst i Time Epoka Lodowcowa tutaj.

W sklepach Auchan, RTV Euro AGD, Stokrotka, Aldik, My Center, Ledi:

Dzbanki Amethyst i Time Epoka Lodowcowa tutaj.

W marketach budowlanych PSB Mrówka:

Dzbanek Time Epoka Lodowcowa tutaj.

Masz pytania?

Napisz do nas lub zadzwoń +48 22 870 24 32
/resources/core/images/logo-top.png

Czy są oceany i lodowce w kosmosie?

Żadna istota żywa nie jest w stanie przeżyć bez wody. Dlatego naukowcy i kosmonauci poszukują źródła wody na innych planetach. Jeżeli gdzieś występuje woda, może tam też występować życie. Istotom żywym potrzebna jest woda w postaci płynnej. Najwięcej wody występuje w kosmosie pod postacią lodu.

Na Marsie np. jest dużo lodu. Występują tam nawet polarne czapy lodowe, podobne jakie mamy na biegunach Ziemi. Ponadto, całkiem niedawno, w 2013 roku, naukowcy odkryli chmury wodno-lodowe na wysokości 10-30 km nad powierzchnią Marsa (dla porównania: na wysokości 10-12 km latają na Ziemi samoloty).

Więcej wody w postaci lodu znaleziono w Europie. Europa jest satelitą Jowisza, podobnie jak Księżyc jest satelitą Ziemi, z tym, że Jowisz posiada aż 3 takie księżyce! Europa jest pokryta lodem z pęknięciami. Naukowcy uważają, że pod tym lodem mogą znajdować się niezamarzające oceany, tzn., że jest tam słona woda w stanie ciekłym. Na razie woda nie została jednak odnaleziona. Na Jowiszu woda występuje w postaci pary wodnej, w bardzo małych ilościach.

Natomiast na planecie Wenus wody nie ma. Jest tam bardzo gorąco. Na tej planecie cały czas wybuchają wulkany na całej jej powierzchni.

Planeta Ziemia, na której my żyjemy jest jedynym miejscem w Układzie Słonecznym, gdzie woda występuje w płynnej postaci. Dlatego na Ziemi są rośliny, zwierzęta i my. I wszyscy powinni pić wodę.

Gdy na ziemi pojawiła się woda, wtedy pojawiły się też pierwsze istoty żywe. Nikt jednak dokładnie nie wie, skąd na Ziemi wzięła się woda. Niektórzy naukowcy uważają, że wodę na naszej planecie mogłaby przynieść kometa. Komety są jak brudne "śnieżki kosmiczne". Składają się one z lodu, zamarzniętych gazów, kurzu, brudu.

«Ogon» komety jest «chmurą kurzu», którą kometa zostawia po sobie, gdy przelatuje blisko Słońca, nagrzewa się i «roztapia». Wówczas staje się jaskrawsza i bardziej widoczna. Komety mogą być wielkości nawet całego miasta, a ich ogon rozciąga się na miliony kilometrów. Ogon komety zawsze skierowany jest ku Słońcu. Najbardziej znaną kometą jest Kometa Halleya.

Na Ziemi jest miliard trylionów litrów wody!

Prawie całą wodę na Ziemi stanowią oceany. Jest to jednak woda słona, nie nadająca się do picia. Tylko 3% wody na Ziemi to woda słodka. Ponad połowę tej wody (dwie trzecie części) stanowią lodowce i górskie czapy lodowe. Pozostały jeden procent jest również trudno dostępny: ta woda jest ukryta głęboko pod ziemią (między skałami) lub w glebie (na przykład w bagnach).

Do picia i do mycia używamy wody pochodzącej głównie z rzek. Jest to najłatwiej dostępna i czysta woda. Taką wodę jednak także należy oczyścić, ponieważ ludzie zanieczyszczają rzeki, wrzucając do nich odpady, często pochodzące z zakładów przemysłowych. W niektórych rzekach, zwłaszcza w krajach tropikalnych, mogą występować niebezpieczne pasożyty.

Reasumując, rzeczywiście wody czystej w kosmosie, a nawet na Ziemi jest bardzo mało, a bez niej nie możemy żyć. Oszczędzaj wodę! Ona jest bezcenna.

1 kwietnia 2016
Wszystkie artykuły